UCZELNIE
UCZELNIE
FABLABY
BIZNES
Komercjalizacja wyników badań, prace badawczo-rozwojowe, środowisko makerskie, crowdsourcing projektowy, wiedza open source jako łącznik dwóch gałęzi gospodarki? Na te i wiele innych pytań związanych z kooperacją międzysektorową, ruchem makermovement oraz połączenia działań na linii uczelnie wyższe <-> fablab <-> biznes będziemy szukać odpowiedzi.
Paradygmat wytwarzania, projektowania oraz relacji społeczno-biznesowych przechodzi wyraźne zmiany – nowe kompetencje oparte o narzędzia internetowe, dostępność technologii rapid prototyping oraz sam fakt systemów gospodarczych opartych na wiedzy. Rozwój nowych społeczności opartych o internetowe platformy oraz potrzeba zmian, które otworzą środowisko akademickie i biznesowe dla nowych idei jest kluczem, którego prototyp będziemy wspólnie sprawdzać w ramach projektu.
Wspólnie z krajowym liderem projektu, czyli Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, od początku 2017 roku badamy polskie środowisko makermovement. W przypadku naszego kraju jest to bardzo młode środowisko, dopiero od czterech lat możemy zaobserwować powstawanie inicjatyw typu make. Jest to również niesamowita okazja i stymulator do podjęcia działań integracyjnych środowiska wytwórców oraz do zebrania cennych informacji dla samych fablabów. Liczymy, że nasze starania oraz kolejne fazy projektu z programem pilotażowym realnie wpłyną na rozwój krajowych inicjatyw.
Dla naszej organizacji jest to pierwszy tak poważny projekt naukowo-badawczy. Liczymy, że nasze doświadczenie i obserwacje będą miały pozytywny wpływ na cały projekt i udowodnienie założeń, że wytwórcy i fablaby są realnym i znaczącym ruchem społecznym, który kreuje nowe połączenia w społeczeństwie i propagowaniu techniki.
Zapraszamy do obserwowania postępów projektowych i efektów badań. Dziękujemy również całej społeczności makerskiej w Polsce, która aktywnie uczestniczy w procesie badawczym!